KYOCERA AVX 12065C106KAT2A
Part No.:
12065C106KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
1206 50V X7R 10UF 10%
Shipping
12065C106KAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)