Johanson Dielectrics Inc. 102H42W101KQ4
Part No.:
102H42W101KQ4
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 1KV X7R RADIAL
Shipping
102H42W101KQ4 Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):
0.222" (5.64mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.170" (4.32mm)