Delevan 1026R-14G
Part No.:
1026R-14G
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 82NH 1.4A 70 MOHM TH
Shipping
1026R-14G Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1026R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
82 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
725MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)