KYOCERA AVX 100B470JW500XT1K
Part No.:
100B470JW500XT1K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 47PF 500V P90 1111
Shipping
100B470JW500XT1K Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Porcelain Superchip® ATC 100B
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.102" (2.59mm)