KYOCERA AVX 100A2R0BT150XT1K
Part No.:
100A2R0BT150XT1K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2PF 150V P90 0505
Shipping
100A2R0BT150XT1K Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Porcelain Superchip® ATC 100A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
150V
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)