Delevan 1008-392H
Part No.:
1008-392H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
FIXED IND 3.9UH 354MA 1.2OHM SMD
Shipping
1008-392H Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
1008
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
354 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
57MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)