Delevan 0819R-78H
Part No.:
0819R-78H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH
Shipping
0819R-78H Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
0819R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
49 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
20Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
7.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)