0805YGBD008S01.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 0805YGBD008S01 |
| Manufacturer | ORIENTAL TECHNOLOGY |
| Series | 0805 |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Color | Yellow-Green |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 50mcd |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Lens Size | 2.00mm x 1.20mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 568nm |
| Wavelength - Peak | 575nm |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 2012 |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.25mm W |
The following parts include "0805YGBD008S01" in Silicon Labs 0805YGBD008S01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.