KYOCERA AVX 0805YC394JAT2A
Part No.:
0805YC394JAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805
Shipping
0805YC394JAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)