Littelfuse Inc. 0617.800MXP
Part No.:
0617.800MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Description:
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Shipping
0617.800MXP Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
617
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
800 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.85
Approval Agency:
CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)