Gowanda Electronics 050KM7502HM
Part No.:
050KM7502HM
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Description:
HORIZ STANDOFF TOROIDAL CHOKE
Shipping
050KM7502HM Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
KMHM
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
75 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.47 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max):
0.420" (10.67mm)