Delta Electronics/Components 0402HM-150EJTS
Part No.:
0402HM-150EJTS
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 15NH 460MA 160MOHM SMD
Shipping
0402HM-150EJTS Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Series:
0402HM
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
15 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm
Q @ Freq:
30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)