KYOCERA AVX 0306ZC104MAT9A
Part No.:
0306ZC104MAT9A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0306
Shipping
0306ZC104MAT9A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0306 (0816 Metric)
Size / Dimension:
0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.61mm)