KYOCERA AVX 0201YC102JAQ2A
Part No.:
0201YC102JAQ2A
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 0201
Shipping
0201YC102JAQ2A Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)