Walsin Technology Corporation 0201B101K250CT
Part No.:
0201B101K250CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 25V X7R 0201
Shipping
0201B101K250CT Information
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)