Samtec Inc. ZW-50-20-T-S-500-130
Part No.:
ZW-50-20-T-S-500-130
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 50POS
Shipping
ZW-50-20-T-S-500-130 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.130" (3.302mm)