Samtec Inc. ZW-40-10-T-S-380-350
Part No.:
ZW-40-10-T-S-380-350
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-40-10-T-S-380-350 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.380" (9.652mm)
Length - Tail:
0.350" (8.890mm)