Samtec Inc. ZW-40-09-T-S-250-130
Part No.:
ZW-40-09-T-S-250-130
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-40-09-T-S-250-130 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.130" (3.302mm)