Samtec Inc. ZW-36-12-T-S-632-220
Part No.:
ZW-36-12-T-S-632-220
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 36POS
Shipping
ZW-36-12-T-S-632-220 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.178" (4.521mm)
Length - Stack Height:
0.632" (16.053mm)
Length - Tail:
0.220" (5.588mm)