Samtec Inc. ZW-36-10-L-S-375-160
Part No.:
ZW-36-10-L-S-375-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 36POS
Shipping
ZW-36-10-L-S-375-160 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)