Samtec Inc. ZW-30-08-T-D-275-220
Part No.:
ZW-30-08-T-D-275-220
Description:
CONN BRD STACK .100" 60POS
Shipping
ZW-30-08-T-D-275-220 Information
Number of Positions:
60
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.035" (0.889mm)
Length - Stack Height:
0.275" (6.985mm)
Length - Tail:
0.220" (5.588mm)