Samtec Inc. ZW-30-08-T-D-255-100
Part No.:
ZW-30-08-T-D-255-100
Description:
CONN BRD STACK .100" 60POS
Shipping
ZW-30-08-T-D-255-100 Information
Number of Positions:
60
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height:
0.255" (6.477mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)