Samtec Inc. ZW-30-08-G-S-216-209
Part No.:
ZW-30-08-G-S-216-209
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 30POS
Shipping
ZW-30-08-G-S-216-209 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
30
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height:
0.216" (5.486mm)
Length - Tail:
0.209" (5.309mm)