Samtec Inc. ZW-28-19-L-S-775-385
Part No.:
ZW-28-19-L-S-775-385
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-28-19-L-S-775-385 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height:
0.775" (19.685mm)
Length - Tail:
0.385" (9.779mm)