Samtec Inc. ZW-28-15-T-D-300-100
Part No.:
ZW-28-15-T-D-300-100
Description:
CONN BRD STACK .100" 56POS
Shipping
ZW-28-15-T-D-300-100 Information
Number of Positions:
56
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)