Samtec Inc. ZW-25-11-T-D-560-250
Part No.:
ZW-25-11-T-D-560-250
Description:
CONN BRD STACK .100" 50POS
Shipping
ZW-25-11-T-D-560-250 Information
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.560" (14.224mm)
Length - Tail:
0.250" (6.350mm)