Samtec Inc. ZW-24-10-T-D-500-120
Part No.:
ZW-24-10-T-D-500-120
Description:
CONN BRD STACK .100" 48POS
Shipping
ZW-24-10-T-D-500-120 Information
Number of Positions:
48
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)