Samtec Inc. ZW-23-20-T-D-788-142
Part No.:
ZW-23-20-T-D-788-142
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 46POS
Shipping
ZW-23-20-T-D-788-142 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
46
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.788" (20.015mm)
Length - Tail:
0.142" (3.607mm)