Samtec Inc. ZW-21-10-G-S-250-300
Part No.:
ZW-21-10-G-S-250-300
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 21POS
Shipping
ZW-21-10-G-S-250-300 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
21
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.300" (7.620mm)