Samtec Inc. ZW-20-20-T-D-765-126
Part No.:
ZW-20-20-T-D-765-126
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-20-T-D-765-126 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.239" (6.071mm)
Length - Stack Height:
0.765" (19.431mm)
Length - Tail:
0.126" (3.200mm)