Samtec Inc. ZW-20-20-T-D-700-215
Part No.:
ZW-20-20-T-D-700-215
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-20-T-D-700-215 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height:
0.700" (17.780mm)
Length - Tail:
0.215" (5.461mm)