Samtec Inc. ZW-20-20-T-D-200-160
Part No.:
ZW-20-20-T-D-200-160
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-20-T-D-200-160 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.770" (19.558mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)