Samtec Inc. ZW-20-20-G-S-250-090
Part No.:
ZW-20-20-G-S-250-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-20-G-S-250-090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.790" (20.066mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)