Samtec Inc. ZW-20-19-T-D-895-213
Part No.:
ZW-20-19-T-D-895-213
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-19-T-D-895-213 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.222" (5.638mm)
Length - Stack Height:
0.895" (22.733mm)
Length - Tail:
0.213" (5.410mm)