Samtec Inc. ZW-20-19-T-D-1060-082
Part No.:
ZW-20-19-T-D-1060-082
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-19-T-D-1060-082 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.188" (4.775mm)
Length - Stack Height:
1.060" (26.924mm)
Length - Tail:
0.082" (2.083mm)