Samtec Inc. ZW-20-19-L-S-500-560
Part No.:
ZW-20-19-L-S-500-560
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-19-L-S-500-560 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.560" (14.224mm)