Samtec Inc. ZW-20-19-L-S-500-275
Part No.:
ZW-20-19-L-S-500-275
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-19-L-S-500-275 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.555" (14.097mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.275" (6.985mm)