Samtec Inc. ZW-20-15-L-D-315-236
Part No.:
ZW-20-15-L-D-315-236
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-15-L-D-315-236 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.079" (2.000mm)
Length - Stack Height:
0.315" (8.000mm)
Length - Tail:
0.236" (5.994mm)