Samtec Inc. ZW-20-15-L-D-300-240
Part No.:
ZW-20-15-L-D-300-240
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-15-L-D-300-240 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.240" (6.096mm)