Samtec Inc. ZW-20-15-L-D-300-200
Part No.:
ZW-20-15-L-D-300-200
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-15-L-D-300-200 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:
0.300" (7.620mm)
Length - Tail:
0.200" (5.080mm)