Samtec Inc. ZW-20-15-L-D-275-098
Part No.:
ZW-20-15-L-D-275-098
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-15-L-D-275-098 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.257" (6.528mm)
Length - Stack Height:
0.275" (6.985mm)
Length - Tail:
0.098" (2.489mm)