Samtec Inc. ZW-20-15-L-D-255-147
Part No.:
ZW-20-15-L-D-255-147
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-15-L-D-255-147 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating):
0.228" (5.791mm)
Length - Stack Height:
0.255" (6.477mm)
Length - Tail:
0.147" (3.734mm)