Samtec Inc. ZW-20-14-S-S-1060-160
Part No.:
ZW-20-14-S-S-1060-160
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-14-S-S-1060-160 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height:
1.060" (26.924mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)