Samtec Inc. ZW-20-14-L-S-540-140-LL
Part No.:
ZW-20-14-L-S-540-140-LL
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-14-L-S-540-140-LL Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.750" (19.050mm)
Length - Stack Height:
0.540" (13.716mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)