Samtec Inc. ZW-20-14-G-S-1200-140
Part No.:
ZW-20-14-G-S-1200-140
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-14-G-S-1200-140 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
1.200" (30.480mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)