Samtec Inc. ZW-20-13-T-D-550-340
Part No.:
ZW-20-13-T-D-550-340
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-13-T-D-550-340 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.340" (8.636mm)