Samtec Inc. ZW-20-13-G-S-745-372
Part No.:
ZW-20-13-G-S-745-372
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-13-G-S-745-372 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.113" (2.870mm)
Length - Stack Height:
0.745" (18.923mm)
Length - Tail:
0.372" (9.449mm)