Samtec Inc. ZW-20-11-T-D-600-250
Part No.:
ZW-20-11-T-D-600-250
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
ZW-20-11-T-D-600-250 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.080" (2.032mm)
Length - Stack Height:
0.600" (15.240mm)
Length - Tail:
0.250" (6.350mm)