Samtec Inc. ZW-20-11-T-D-400-420
Part No.:
ZW-20-11-T-D-400-420
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-11-T-D-400-420 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.420" (10.668mm)