Samtec Inc. ZW-20-11-G-S-500-160
Part No.:
ZW-20-11-G-S-500-160
Description:
CONN BRD STACK .100" 20POS
Shipping
ZW-20-11-G-S-500-160 Information
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)